0w Twoim koszyku
XW nowy rok często wchodzimy z energią i otwartą głową. Dla wielu z nas styczeń jest czasem, kiedy rezygnujemy z tego, co nam nie służy i wprowadzamy w życie nowe nawyki. To dobry moment, aby dać skórze odetchnąć i powrócić do balansu. Jak o nią zadbać?
Teorii na temat tego, czym myć twarz, jest wiele. Część dermatologów zaleca kosmetyki do oczyszczania twarzy, inni – samą wodę. Nie ma jednej uniwersalnej metody pielęgnacji twarzy. Gdy skóra jest mocno przesuszona, atopowa, a bariera hydrolipidowa uszkodzona, ograniczenie kosmetyków do minimum, a nawet całkowite wyeliminowanie ich na pewien czas, może być dobrym pomysłem. Bywa jednak i tak, że sama woda to za mało. Niezmyte kosmetyki razem z nagromadzonym sebum, potem i kurzem mogą zatykać pory i powodować powstawanie niedoskonałości.
Oczyszczanie twarzy musi być dokładne, lecz delikatne. Płatki kosmetyczne – zarówno te jedno, jak i wielorazowe – nie u każdego się sprawdzą. Szczególnie gdy skóra jest wrażliwa, a bariera hydrolipidowa naruszona, każde pocieranie twarzy może powodować zaczerwienienia i podrażniać. Przy skórze wrażliwej i reaktywnej, wybieraj łagodne kosmetyki nawilżające o kremowych konsystencjach. Nakładaj je za pomocą dłoni i zmywaj letnią wodą. Unikaj kosmetyków myjących z kwasami i drobinkami złuszczającymi. Jeśli cera jest trądzikowa, tłusta lub mieszana, postaw na beztłuszczowe formuły. Umytą twarz osusz bez pocierania, przykładając do skóry miękki bawełniany ręcznik.
Dzięki temu pozbędziesz się starego naskórka, poprawisz krążenie, pozytywnie wpłyniesz na procesy odbudowy i wchłanianie składników aktywnych z kremów i maseczek. Peeling to prosty i skuteczny sposób na detoks skóry. Dobry peeling do twarzy wygładzi cerę, lecz jej nie podrażni. Idealnie jeśli zawiera składniki nawilżające i kojące – np. masło shea, olej ze słodkich migdałów, ekstrakty z ziół.
Podczas gdy peelingi mechaniczne ścierają martwy naskórek, te enzymatyczne rozpuszczają go. Formuła peelingów mechanicznych zawiera kryształki cukru, soli, mielone ziarna, orzechy, otręby, które mają ścierać naskórek. Są polecane cerom tłustym i mieszanym, jednak nie sprawdzą się przy skórze wrażliwej, ponieważ mogą podrażniać. W tym przypadku lepiej sięgnąć po peelingi enzymatyczne. W ich składzie znajdziesz naturalne enzymy z owoców, które delikatnie stymulują naskórek do złuszczania. Peelingi enzymatyczne są mniej inwazyjne i łagodniejsze dla bariery hydrolipidowej. Mimo to nie stosuj ich, gdy skóra jest przesuszona i podrażniona. Nakładaj je jak maseczkę. Po nałożeniu pozostaw na skórze kilka minut, aby enzymy miały czas się aktywować. Następnie wykonaj delikatny masaż twarzy, po czym umyj buzię czystą wodą.
Raz na jakiś czas zafunduj sobie rytuał detoksykujący w formie maseczki do twarzy. Głęboko Oczyszczająca Maska ClearProof z Aktywnym Węglem pomoże usunąć zanieczyszczenia i resztki sebum. Węgiel aktywny oraz naturalne glinki (bentonitowa i kaolin) jak magnes wiążą brud i resztki kosmetyków. Ekstrakty roślinne łagodzą podrażnienia i przywracają skórze ładny koloryt. Maskę polecamy przy skórze tłustej i trądzikowej.
Z myślą o skórze suchej, normalnej i dojrzałej powstała Żelowa Maseczka Odżywczo-Nawilżająca TimeWise. W składzie znajdziesz składniki nawilżające i odżywcze. Witamina E i ekstrakt z jagód Acai to silne antyoksydanty. Wzmacniają skórę i chronią ją przed skutkami stresu oksydacyjnego. Wyciąg z kasztanowca i witamina B3 koją oraz wzmacniają barierę hydrolipidową. Skwalan zmiękcza, uelastycznia, wygładza.
Skóra składa się w 70-80% z wody, przy czym zawartość wody jest różna w różnych jej warstwach. Im bardziej w głąb, tym jej więcej. Gdy skóra jest dobrze nawodniona, wygląda promiennie i młodo. Jest elastyczna, miękka, odporna na podrażnienia, infekcje, czynniki atmosferyczne. Ma ładniejszy kolor, sprawniej pozbywa się toksyn, wolniej się starzeje. Gdy staje się zaczerwieniona, przesuszona i bolesna, to znak, że płaszcz hydrolipidowy potrzebuje wsparcia. Sięgnij wtedy po kosmetyki bogate w emolienty, kwasy tłuszczowe, ceramidy, humektanty, np. kwas hialuronowy i glicerynę. W ten sposób złagodzisz podrażnienia, zmniejszysz rumień oraz wzmocnisz barierowe funkcje skóry.
Jak mówi stare chińskie porzekadło, jesteś tym, co jesz. Twoje posiłki mają takie samo znaczenie dla urody, jak codzienna pielęgnacja. Składniki odżywcze z pożywienia mogą nawilżyć skórę, ujędrnić ją, spowolnić procesy starzenia. Co nas odwadnia? Kawa, herbata, alkohol, napoje słodzone, gazowane, a także wszystko, co słone, ostre, tłuste, przetworzone. Potrawy smażone i pieczone w mniejszym lub większym stopniu odwadniają. Ponieważ utraciły część wody podczas przygotowania, organizm musi sięgnąć do własnych rezerw wody, by prawidłowo je strawić. Duża miska sałatki to więc obowiązkowy dodatek do każdego gotowanego posiłku.
Mówiąc o diecie w kontekście zdrowia skóry, często wspomina się o orzechach, awokado, oliwie i innych tzw. zdrowych tłuszczach. Czy wiesz jednak, że najlepsza dieta dla skóry powinna być niskotłuszczowa, za to bogata w surowe owoce? Owoce to skarbnica wody strukturalnej, cukrów prostych, witamin, minerałów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, antyoksydantów. Ponadto owoce tropikalne mają dużo lepszą proporcję Omegi 3 do Omegi 6 niż polecane pod tym kątem nasiona lnu i orzechy włoskie. Zima to więc dobra pora, aby sięgać po mango, ananasy, banany. To również czas na lokalne jabłka, gruszki i (nieco mniej lokalne, lecz przepyszne) persymony, granaty, cherimoye. I oczywiście na cytrusy! Poniżej przepis na zielone smoothie, które pokocha sucha, zmęczona skóra.
Potrzebujesz:
Wszystkie składniki wrzucasz do blendera i miksujesz na gładko. Ilość i rodzaj owoców dopasuj pod siebie. Szpinak możesz zamienić na jarmuż, natkę pietruszki lub inne liście. Bogate w chlorofil mają właściwości przeciwutleniające, oczyszczające i przeciwzapalne. Zielonego smacznego!
Początek stycznia to okazja, aby posprzątać w łazience. Bez żalu pozbądź się wszystkich kosmetyków, które cię podrażniają lub których z jakiegoś innego powodu nie używasz. Jeśli mimo rozbudowanej pielęgnacji twoja skóra nie wygląda najlepiej, przyczyną może być właśnie zbyt duża ilość kosmetyków. Zwłaszcza jeśli są to produkty z różnych linii, o niedopasowanych formułach, które zamiast działać synergicznie, wchodzą ze sobą w interakcje. Czego więc potrzebujesz? Preparatu do oczyszczania twarzy, toniku, kremu nawilżającego i serum do twarzy. Do wykonania codziennego makijażu wystarczy ci podkład lub krem CC i korektor.
Skóra ma swój własny rytm biologiczny. Twoją rolą jest dopasować się do tego rytmu. Świadome skin care to w rzeczywistości self-care. To oczyszczenie, odżywienie i dotlenienie nie tylko skóry, lecz także ciała i umysłu. To zamiana tego, co szkodzi na to, co służy. Każdy z tych kroków przybliża nie tylko do promiennej skóry, ale też zdrowego ciała.