Pielęgnacja dłoni i ust: jak dbać o najdelikatniejsze partie skóry?

Zarówno dłonie, jak i usta są nieustannie wystawione na działanie czynników zewnętrznych, które nie zawsze sprzyjają. O tym, że warto regularnie o nie dbać, przypominamy sobie z reguły późną jesienią. A dokładniej – kiedy czujemy, że skóra w tych miejscach stała się przesuszona, popękana i spierzchnięta. Codzienna pielęgnacja dłoni i ust sprawi, że raz na zawsze pożegnasz tę niemiłą przypadłość. Sprawdź, jak o nie dbać!

Skóra dłoni i ust – co je łączy?

I na dłoniach, i na ustach skóra jest znacznie cieńsza niż w pozostałych partiach ciała.

Czy wiesz, że…

Gdy do delikatnej budowy dojdą niesprzyjające warunki, na skutki nie trzeba długo czekać. Czynników, które muszą znieść dłonie, nie brakuje. Częste mycie, mydła, płyny do sprzątania, do naczyń, kurz, wiatr, mróz albo suche powietrze – lista jest długa. Skóra ust też każdego dnia doświadcza sporo. Zaczynając od gorącego jedzenia, przez pasty do zębów, klimatyzowane pomieszczenia i szminki, na pogodzie kończąc. Ostry wiatr, zwłaszcza idący w parze z deszczem lub mrozem, powoduje, że skóra na rękach staje się posiekana i bolesna, a usta spierzchnięte. Jak wspomóc ich regenerację i jak o nie zadbać zawczasu, by uniknąć dyskomfortu? Oto kilka wskazówek.

Czym i jak często myć ręce?

Żyjemy w świecie, w którym dużą wagę przykłada się do higieny rąk. O ile są sytuacje, kiedy wskazane jest, by ręce dokładnie umyć, o tyle już przesadna higiena może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie zawsze ręce są aż tak brudne, aby używać mydła. Często w zupełności wystarczy opłukać je letnią wodą. Bo tak się składa, że ani woda lodowata, ani gorąca nie sprzyja skórze rąk.

 

Gdy już sięgamy po mydło, najlepiej, żeby było ono bezzapachowe i mało prosty skład. Wybór naturalnych mydeł jest dziś naprawdę spory: od marsylskiego i Aleppo, po te rzemieślnicze z rodzinnych manufaktur. W ich składzie znajdziesz tylko zmydlone oleje i masła roślinne, czasem uzupełnione o ekstrakty ziołowe i olejki eteryczne. Jeśli wolisz mydła w płynie, wypróbuj Mydło w Płynie Satin Hands® z masłem shea. Jest bezzapachowe i łagodne dla skóry. Nie przesusza tak, jak popularne mydła drogeryjne. Po umyciu rąk warto zastosować krem lub właśnie masło shea. Krem wcieraj w osuszone dłonie, natomiast czyste masła i oleje w wilgotne, aby mogły się wchłonąć.

 

Skoro już jesteśmy przy mydłach, nawiążemy jeszcze krótko do sprzątania i prania. Do ręcznego prania i zmywania naczyń postaraj się wybierać łagodne środki. Podobnie, jeśli chodzi o sprzątanie. Nie muszą być to zaraz soda, ocet i orzechy piorące. Wybór ekologicznych detergentów też jest duży. Eko środki czystości są nie tylko lepsze dla skóry, ale też znacznie mniej toksyczne niż konwencjonalne.

Czego najbardziej potrzebują twoje dłonie?

Przede wszystkim dwóch rzeczy: nawilżenia i ochrony przed podrażnieniami. Zimą pamiętaj więc o rękawiczkach. Jeśli mieszkasz nad morzem lub w innym miejscu, gdzie wieje ostry, przenikliwy wiatr, cienkie rękawiczki mogą się nie sprawdzić. Warto wtedy zaopatrzyć się w takie, które będą nieprzewiewne. Po przyjściu z dworu zadbaj o dobre nawilżenie skóry rąk. Krem, który nawilża i odżywia to najlepszy przyjaciel twoich dłoni. Idealnie jeśli zawiera:

Odżywczy Krem do Rąk Satin Hands® z Masłem Shea jest bezzapachowy, szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Za to pozostawia skórę miękką, elastyczną, głęboko nawilżoną i odżywioną.

Jak naturalnie wspomóc regenerację skóry dłoni?

Gdy skóra rąk już jest sucha i podrażniona, można wspomóc się domowymi sposobami. Jakie zabiegi ukoją ból i przyspieszą regenerację skóry?

Ziołowe kąpiele dłoni

Na przykład nagietkowa, rumiankowa lub lniana. Kwiaty nagietka i rumianku działają przeciwzapalnie. Nasiona lnu dzięki zawartości kwasów Omega 3, witaminy E i śluzów świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry. Przyspieszają gojenie się mikrouszkodzeń, zmiękczają i nawilżają. Jak przygotować kąpiel lnianą?

 

Obecne w nasionach lnu substancje śluzowe powleką skórę ochronną warstwą, a tym samym zatrzymają wodę w naskórku.

Masaż dłoni oliwą z oliwek

Oliwa z oliwek extra vergine jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Stosowana na skórę zmiękcza ją, odżywia i wygładza. Przyspiesza również regenerację popękanego naskórka. Do masażu użyj niewielkiej ilości oliwy. Nalej ją do miseczki i podgrzej lekko w kąpieli wodnej. Ciepłą oliwę wmasowuj w skórę przez kilka minut. Na koniec opłucz ręce letnią wodą. Nie używaj mydła, aby część oliwy pozostała na skórze. Masaż wykonuj wieczorem, przed snem.

Peeling dłoni

Na początek ważna uwaga: peelingów unikaj, gdy ręce są mocno popękane i spierzchnięte. Inaczej tylko zaostrzysz ten stan. Gdy jednak są w dobrej kondycji, peeling raz na jakiś czas doskonale uzupełni pielęgnację. Aby przygotować domowy peeling, potrzebujesz:

 

Peeling możesz wzbogacić np. o zmielone płatki owsiane albo migdały. Peeling do rąk z masłem shea znajdziesz też w Zestawie do Pielęgnacji Dłoni Satin Hands® - White Tea & Citrus. Peeling wspiera złuszczanie naskórka, wygładza i zmiękcza skórę. Wystarczy wycisnąć niewielką ilość na ręce i wmasować w dłonie (zwróć uwagę na przestrzenie pomiędzy palcami, gdzie skóra jest często mocno przesuszona). Na koniec zmyj peeling, wytrzyj ręce i nałóż odżywczy krem.

Jak dbać o usta (nie tylko) jesienią i zimą?

Kompleksowo. Jeśli się malujesz, zainwestuj w kosmetyki do makijażu, które nie przesuszają. Dobrą alternatywą dla szminek są nawilżające błyszczyki do ust. Pamiętaj, aby wieczorem makeup dokładnie zmyć, a wybierając kosmetyki w drogerii, nie testuj ich bezpośrednio na ustach. Postaraj się oduczyć nawyku oblizywania ust i obgryzania/obrywania suchych skórek. Zamiast tego peelinguj usta. To remedium na suche skórki.

Jaki peeling do ust wybrać?

I ten peeling możesz przygotować samodzielnie w domu, np z miodu lub oleju kokosowego zmieszanego z cukrem. Jeśli jednak nie chce ci się w to bawić, sięgnij po Cukrowy Peeling do Ust z Masłem Shea White Tea & Citrus. Niewielką ilość delikatnie wmasuj w usta. Następnie zmyj wodą i nałóż odżywczy krem lub balsam. Formuła na bazie masła shea wygładzi, nawilży i odżywi skórę warg.

Po czym rozpoznać dobry balsam do ust?

Balsam do ust powinien z jednej strony nawilżać i odżywiać, z drugiej koić podrażnienia i przyspieszać odnowę naskórka. Dobrze, aby na początku składu znalazły się naturalne oleje i masła roślinne. Na podrażnioną skórę doskonale działa olej ze słodkich migdałów, awokado, oliwa z oliwek, a przede wszystkim masło shea. Ponieważ ma bardzo wysoką biozgodność z ludzką skórą, łatwo się wchłania. Balsam do Ust z Masłem Shea White Tea & Citrus pomaga przywrócić skórze warg odpowiedni poziom nawilżenia. Chroni też przed wiatrem i mrozem. Naturalne ekstrakty roślinne działają przeciwzapalnie, łagodząco oraz przyspieszają proces gojenia się naskórka. Balsam polecamy do codziennej pielęgnacji ust. Poratuje cię zwłaszcza jesienno-zimową porą.

Piękne dłonie i usta zaczynają się od dobrego nawodnienia

Dobre nawodnienie to fundament pięknej skóry. Odwadnia nie tylko upał i wysiłek fizyczny, ale też mróz, kawa, herbata oraz dieta bogata w produkty suche, ostre, słone i przetworzone. Zacznij więc każdy dzień od wypicia dużej szklanki wody, a na śniadanie zjedz dużą miskę owoców lub zmiksuj sobie owocowe smoothie. Latem genialne są arbuzy – sucha skóra je kocha. Jesień to czas obłędnych winogron i gruszek, a zimą dołączają do nich soczyste pomarańcze, na które sezon trwa aż do późnej wiosny. Tak naprawdę każdy owoc z racji tego, że składa się głównie z wody (i to z wody strukturalnej) to fantastyczny start w nowy dzień.