0w Twoim koszyku
XKiedy termometry za oknem pokazują coraz niższe temperatury, skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Obok regularnego nawilżania warto zadbać o odżywienie i uzupełnienie składników płaszcza hydrolipidowego. To właśnie on zabezpiecza przed przesuszeniem i utratą elastyczności. Jak chronić skórę przed działaniem wiatru i mrozu? Garść praktycznych porad znajdziesz w tym wpisie!
Zazwyczaj jest tak, że cery tłuste i mieszane lepiej znoszą spadki temperatur niż skóra sucha, wrażliwa i naczynkowa. Zwłaszcza że nagłe zmiany temperatur, czyli np. wchodzenie z mrozu do sklepu lub komunikacji miejskiej, mogą nasilać pękanie naczynek. Niezależnie jednak od typu skóry jesienno-zimowa pielęgnacja twarzy powinna różnić się od letniej.
Teraz jest pora na odżywcze kosmetyki, które wzmacniają warstwę lipidową naskórka. Dzięki temu skóra będzie mniej podatna na utratę wilgoci, a tym samym mniej narażona na podrażnienia i pękanie. Dobrym wyborem na zimowe miesiące są tłuste i półtłuste kremy z naturalnymi olejami i masłami roślinnymi. W zimowych kosmetykach szukaj m.in. oleju z awokado, migdałów, jojoba czy masła shea. Kosmetyki do twarzy, ciała czy balsamy do ust z masłem shea mają działanie regenerujące. Łagodzą podrażnienia, przywracają elastyczność skóry oraz zabezpieczają ją przed działaniem zimna. Sprawdzą się doskonale przed wyjściem na zewnątrz. Przed wyjściem na mróz zrezygnuj natomiast z lekkich, mocno nawilżających kremów. Te najlepiej nakładać wieczorem.
Zimą, kiedy często wchodzimy z mrozu do ogrzewanych pomieszczeń, skóra naczynkowa staje się szczególnie reaktywna. Pod wpływem nagłych zmian temperatury, naczynia skórne gwałtownie rozszerzają się i powstaje rumień. Jeśli często towarzyszą ci uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry twarzy, rumień (na policzkach, nosie, brodzie lub czole), widoczne na skórze pajączki, możesz mieć właśnie skórę naczynkową.
Cera naczynkowa jest cienka i delikatna. Jest więc szczególnie podatna na przesuszenia. Wysuszająco działa nie tylko wiatr i mróz, ale też suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli masz skórę naczynkową:
Aby skóra lepiej radziła sobie ze śniegiem, wiatrem, mrozem i skokami temperatur, zadbaj o pielęgnację dobraną do jej potrzeb. Sięgaj po delikatne kosmetyki do oczyszczania twarzy. Zrezygnuj z peelingów mechanicznych, a te enzymatyczne wykonuj rzadziej. Przed wyjściem z domu pamiętaj o kremie ochronnym.
Zimową pielęgnację dobrze jest oprzeć na kosmetykach, które zabezpieczą naskórek przed utratą wilgoci, odżywią komórki, mają właściwości natłuszczające i regenerujące. Zrezygnuj ze zbyt częstych peelingów (zwłaszcza gruboziarnistych), szorstkich ręczników, pocierania twarzy podczas mycia, długich gorących kąpieli i pryszniców. A także z wysuszających kosmetyków i mydeł.
Warto regularnie sięgać po odżywcze balsamy i masła do ciała oraz dbać o regularne nawilżanie, natłuszczanie i złuszczanie skóry dłoni i ust, która jest szczególnie podatna na pękanie. Skóra w tych miejscach jest cienka, delikatna, z niewielką ilością gruczołów łojowych. Jest więc narażona na przesuszenia, otarcia, pękanie. Unikaj wychodzenia na mróz z mokrymi rękami, oblizywania warg i obrywania suchych skórek, jeśli już się pojawiły. Gdy skóra jest podrażniona, zrezygnuj z peelingów, a skup się na nawilżaniu i natłuszczaniu. Więcej na temat pielęgnacji dłoni i ust pisałyśmy na naszym blogu jakiś czas temu. A już niebawem wracamy z kolejną dawką – tym razem świątecznych inspiracji. Do przeczytania!