0w Twoim koszyku
XListopadowe dni zaskoczyły w tym roku prawdziwie zimową pogodą. Praktycznie nie było złotej jesieni, która zachęca do spacerów po lesie pełnym kolorowych liści. Na szczęście są sposoby, aby odczarować ponurą aurę. Gdy na dworze szaroburo, nie ma to, jak zaszyć się pod ciepłym kocem z dobrą książką i kubkiem aromatycznej herbaty. Albo zrelaksować się w wannie pełnej wody. Domowe SPA to coś w sam raz na jesienno zimowe wieczory. Ukoi zmysły i pomoże wyciszyć się po długim dniu. Sprawdź, jak je przygotować!
Jesienno-zimowy rytuał pielęgnacyjny to czas dla ciała i ducha. Może być to relaks w wannie, pod prysznicem, maseczka na dłonie, na twarz czy rozluźniający masaż ciepłymi olejkami. Każdy z tych zabiegów pomoże ci poczuć się lepiej. Ukoi przesuszoną skórę, rozluźni napięcia mięśniowe i pomoże spowolnić bieg myśli. Jak może wyglądać twoje domowe SPA?
Wyobraź sobie, że po całym dniu czujesz każdy mięsień, twoja głowa buzuje od nadmiaru informacji, a ty wchodzisz do wanny pełnej wody. Gorąca kąpiel nie tylko pomaga rozluźnić zmęczone mięśnie, ale też wspaniale odstresowuje. Zwłaszcza gdy dodasz do wody kilka kropel naturalnego olejku eterycznego. Jeśli chodzi o działanie antystresowe, świetnie wypadają olejek mandarynkowy i lawendowy. Obydwa łagodzą napięcie, poprawiają samopoczucie i ułatwiają zasypianie. Podobne właściwości wykazują olejki pomarańczowy, geraniowy i ylang ylang. Z kolei tymianek, drzewo herbaciane, rozmaryn i eukaliptus to naturalne wsparcie dla odporności. Idealnie sprawdzą się, gdy czujesz, że coś cię bierze.
Terapeutyczną moc kąpieli dostrzegli już starożytni Grecy i Rzymianie. Kąpiele lecznicze dorobiły się nawet swojej własnej nazwy – balneoterapia (od łacińskiego balneum, co oznacza „łaźnia”, „kąpiel”). Początkowo termin ten zarezerwowany był dla kąpieli w gorących źródłach lub łaźniach. Dziś w ten sposób określa się kąpiele solankowe, siarkowe, borowinowe i aromaterapeutyczne. Stosowane są w celu relaksacji mięśni, poprawy krążenia, łagodzenia dolegliwości skórnych, redukcji stresu. Ciepła woda rozszerza pory skóry i ułatwia eliminację toksyn. Podczas relaksu w wannie lub pod prysznicem możesz dodatkowo wykonać delikatny masaż ciała, twarzy lub skóry głowy. To dobry moment, aby sięgnąć po peeling do ciała, odżywczą maseczkę do twarzy lub maskę na włosy.
Mało słońca, niskie temperatury, wiatr i deszcz, a to wszystko w towarzystwie przesuszonego powietrza w pomieszczeniach nie pozostają bez wpływu na kondycję cery. Stąd też właśnie jesienią i zimą warto poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji twarzy. Domowe SPA na twarz rozpocznij od dokładnego demakijażu i oczyszczenia cery. Po stonizowaniu skóry czas na serum do twarzy, boostera lub maseczkę, które doładują komórki substancjami aktywnymi. W te dni, kiedy masz więcej czasu, warto też wykonać masaż twarzy. Taki masaż najlepiej robić minimum 2-3 razy w tygodniu po wieczornej pielęgnacji lub podczas nakładania kremu nawilżającego. Do masażu możesz użyć kamienia gua sha, rollera jadeitowego lub własnych dłoni.
Automasaż twarzy (ale też dłoni, stóp czy całego ciała) ma zwłaszcza w kulturach azjatyckich długą tradycję. W ajurwedzie praktykuje się automasaże ciepłymi olejami, w tradycyjnej medycynie chińskiej akupresurę, a w japońskiej i koreańskiej pielęgnacji kobido, czyli automasaż skóry twarzy. Czy wiesz, że wykonywany regularnie automasaż pozytywnie wpływa na samopoczucie i odmładza?
Masaż twarzy jest formą masażu powięziowego, w którym poprzez powięzie powierzchowne pracujemy na tkankach położonych głębiej. Nie chodzi tutaj o delikatne głaskanie skóry, lecz o zdecydowany docisk. Pozwoli on rozluźnić napięcia mięśniowe, które często gromadzą się w okolicy szczękowej i skroniowej oraz pobudzi przepływ limfy. Zastoje limfatyczne w okolicy twarzy zazwyczaj widoczne są jako opuchlizna, worki pod oczami i poszarzała cera. Gdy limfa krąży bez zakłóceń, toksyny gromadzące się pod skórą są na bieżąco usuwane, a ty wyglądasz i czujesz się lepiej.
Codzienny komfort zaczyna się od zdrowych, zadbanych, lekkich stóp. Z czego najbardziej ucieszą się zimą?
Jeśli masz suche i popękane pięty, wypróbuj nocny krem zmiękczający skórę lub domowy kompres z miodu i oliwy. Wymieszaj po łyżce miodu i oliwy, po czym nałóż na skórę. Następnie owiń pięty folią spożywczą, nałóż skarpetki i pozostaw kompres przez pół godziny.
Jesienią i zimą warto więcej uwagi poświęcić także dłoniom. Jeśli skóra rąk już jest podrażniona i bolesna, powstrzymaj się od peelingów. Zamiast tego regularnie nawilżaj i natłuszczaj. Tutaj również sprawdzi się kompres z miodu i oliwy. Możesz też sięgnąć po masło shea lub Odżywczy Krem do Rąk Satin Hands. Masło shea dogłębnie nawilża, przywraca elastyczność, zmniejsza podrażnienia. Przyspiesza gojenie się pęknięć i wzmacnia barierę ochronną skóry.
Za pomocą własnych dłoni lub prostych akcesoriów jesteś w stanie wygładzić czoło i okolice oczu, pozbyć się bruzdy nosowo wargowej, wyostrzyć linię żuchwy. Z reguły przypadków efekty zauważysz natychmiast. Skóra stanie się gładsza, napięta, a rysy twarzy ostrzejsze. Regularne masaże twarzy:
Ponadto przyczyniają się do ujędrnienia i zagęszczenia tkanek, zwiększają syntezę kolagenu i elastyny, poprawiają napięcie skóry. Cofają tym samym widoczne oznaki starzenia się oraz wyostrzają kontur twarzy. Automasaż daje efekty lepsze i bardziej naturalne niż zabiegi inwazyjne.
Codzienny komfort zaczyna się od zdrowych, zadbanych, lekkich stóp. Z czego najbardziej ucieszą się zimą?
Jeśli masz suche i popękane pięty, wypróbuj Nocny Krem Zmiękczający Skórę lub domowy kompres z miodu i oliwy. Wymieszaj po łyżce miodu i oliwy, po czym nałóż na skórę. Następnie owiń pięty folią spożywczą, nałóż skarpetki i pozostaw kompres przez pół godziny.
Jesienią i zimą warto więcej uwagi poświęcić także dłoniom. Jeśli skóra rąk już jest podrażniona i bolesna, powstrzymaj się od peelingów. Zamiast tego regularnie nawilżaj i natłuszczaj. Tutaj również sprawdzi się kompres z miodu i oliwy. Możesz też sięgnąć po masło shea lub Odżywczy Krem do Rąk Satin Hands. Masło shea dogłębnie nawilża, przywraca elastyczność, zmniejsza podrażnienia. Przyspiesza gojenie się pęknięć i wzmacnia barierę ochronną skóry.